Drag
search
En
طرز تهیه و تفاوت انواع قهوه‌ها

وبلاگ

1 like 230 view

طرز تهیه و تفاوت انواع قهوه‌ها

قهوه روز به روز و هر چه بیشتر جایگاه خود را در زندگی روزانه افراد بازتر کرده و به یک نوشیدنی ضروری برای شروع یا ادامه روز تبدیل می‌شود. با گسترش تعداد دوستداران قهوه در سراسر جهان، طیف وسیعی از انواع قهوه به تناسب همه سلایق و علایق افراد، بوجود آمده‌اندکه گاهی تشخیص بین این نوشیدنی‌ها برای یک مصرف‌کننده عادی  قهوه، غیر ممکن است. آنچه مسلم است این است که، پایه اصلی همه نوشیدنی‌های قهوه را دانه‌های خام قهوه تشکیل می‌دهد. و از آن به بعد، در روند تبدیل این دانه‌ها به فنجان قهوه،  انواع قهوه را با طعم‌ها و رایحه‌های مختلف، تولید می‌کنند. اما به هر حال، امری که همه بر آن متفق و موافق هستند این است که قهوه عطر و طعم بسیار دلپذیری و لذ‌ت‌بخشی دارد. در ادامه، انواع اصلی قهوه را نام برده و به بررسی تفاوت‌های بین آنها می‌پردازیم و پس از آن نوشیدنی‌های مشتق از آنها را یک به یک برای شما معرفی می‌کنیم.

 

شرکت شهریار ارائه دهنده محصولات آسیاب های قهوه، دستگاه اسپرسوساز و دستگاه قهوه دمی از برندهای معتبر خارجی می باشد.

 

قهوه دم کردنی

در کل قهوه‌های دم کردنی دو نوع هستند. قهوه ترک و قهوه فرانسه. طرز تهیه قهوه ترک یا قهوه خاورمیانه‌ای این گونه است که، ابتدا دانه‌های قهوه را در اندازه بسیار نرم،  آسیاب کرده و با آب ترکیب می‌کنید. سپس آن را روی اجاق گاز بگذارید. و پس از آماده شدن، آن را مستقیما در فنجان ریخته و نوش جان کنید. ابزاری که برای تهیه قهوه ترک استفاده می‌شود، همان قهوه جوش دستی است که با نام‌های دیگر ابریق (Ibrik) یا جزوه (Cezve) نیز شناخته می‌شود. اما قهوه فرانسه را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز یا فرنچ پرس آماده کرد. در این دستگاه‌ها، آب جوش را از دانه‌های آسیاب شده قهوه عبور می‌دهند و سپس نوشیدنی قهوه بدست آمده رابه درون فنجان یا قوری می‌ریزند.

قهوه اسپرسو

نوشیدنی قهوه اسپرسو، از پرطرفدارترین قهوه‌هایی است که در ابتدا، جهان از طریق یک جوان ایتالیایی با آن آشنا شد. طرز تهیه این نوع قهوه بدین طریق است که آب جوش را با فشار زیاد از دانه‌های آسیاب شده قهوه، عبور می‌دهند و بدین وسیله نوشیدنی قهوه در عرض کوتاهترین زمان ممکن و با بهترین طعم و کیفیت آماده می‌شود. برای تهیه اسپرسو، دستگاه‌های اسپرسو ساز متعددی وجود دارند، البته هر چند روش‌هایی هستند که با کمک آن‌ها می‌توان روی اجاق گاز هم اسپرسو تهیه کرد. اما مسلم است که طعم اصلی اسپرسو را نخواهند داشت.

تفاوت بین قهوه‌های دم کردنی و قهوه اسپرسو

در مورد طعم و رایحه هر دو نوع قهوه، نمی‌توان قضاوتی کرد. چرا که سلایق متفاوتند و هر کدام  ممکن است ذائقه بعضی از افراد را فقط ارضا ‌کنند. اما از نظر ظاهری، قهوه اسپرسو را می‌توان با لایه فوم روی آن، تشخیص داد. این لایه فوم در اثر ایجاد دی اکسید کربن هنگام رست کردن دانه‌های قهوه و سپس آزاد شدن این دی اکسید کربن در اثر قرار گرفتن تحت فشار بخار در دستگاه اسپرسوساز بوجود می‌آید و هر چه میزان فوم روی نوشیدنی بیشتر و رنگ آن طلایی‌تر باشد، نشان دهنده کیفیت نوشیدنی اسپرسو است. تفاوت دیگری که میتوان برای قهوه دم کردنی و اسپرسو نام برد، میزان کافئین موجود در هر کدام است. از آنجا که قهوه‌های دم کردنی را معمولا درون ماگ می‌نوشند و یک شات اسپرسو را هم در فنجان های کوچک، که تقریبا یک هشتم  آن ماگ هستند، می‌ریزند، از این رو،  نوشیدن قهوه دم کردنی، کافئین بیشتری را وارد بدن می‌کند. البته قابل ذکر است که میزان غلظت کافئین در هر واحد اسپرسو، بیشتر از قهوه دم کردنی است. آنچه که ذکرشد، مختصری در مورد دو نوع اصلی قهوه بود و در ادامه نیز به دیگر انواع قهوه که در واقع مشتق از دو نوع اصلی دم کردنی و اسپرسو هستند، می‌پردازیم.

 1. قهوه آمریکانو: یک قهوه به سبک آمریکایی است که با ریختن آب داغ روی اسپرسو، بدست می‌آید. توجه کنید که برای تهیه آمریکانو، این ترتیب ساده حتما باید رعایت شود. چرا که اگر برعکس، اسپرسو را به آب داغ اضافه کنید، آن وقت یک نوشیدنی متفاوت دیگری به نام لانگ بلاک (Long Black) بدست می‌آید.
 2. قهوه دوپیو (Doppio): قهوه دوپیو یا اسپرسوی دوبل، در حقیقت همان دو شات اسپرسو است.
 3. قهوه ریسترتو (Ristretto): نوشیدنی قهوه ریسترتو، همانگونه که از نام آن یعنی محدود، بر می‌آید،  همان اسپرسویی است که در حجم  بسیار کمی‌ سرو می‌شود.
 4. کافه لاته: کافه لاته در برخی موارد با نام شیر قهوه نیز شناخته می‌شود. و با ریختن شیر داغ در اسپرسو تهیه می‌شود. هنگام ریختن شیر داغ فوم‌گیری شده در فنجان اسپرسو، نقش‌هایی روی فنجان لاته شکل می‌گیرند که بسیار شگفت انگیز هستند.
 5. موکاچینو (Mocaccino): این نوشیدنی به تعبیر خیلی ساده با ترکیب لاته و شکلات بدست می‌آید. برای تهیه آن دو شات اسپرسو  را در لیوان ریخته و یک اونس سیروپ شکلات به آن اضافه کنید. سپس شیر فوم‌گیری شده را در لیوان بریزید تا پر شود. در نهایت برای تزئین نوشیدنی از خامه زده شده و خرده‌های شکلات استفاده کنید.
 6. ماکیاتو (Macchiato): این نوشیدنی را بعضی اوقات اسپرسوی لکه‌دار نیز می‌نامند و از اسپرسو و مقدار کمی ‌شیر فوم‌گیری شده تهیه می‌شود. طعم اسپرسو در این نوشیدنی قوی‌تر است.
 7. کاپوچینو (Cappuccino): این نوشیدنی از اسپرسو، شیر فوم‌گیری شده و فوم شیر، هر کدام به نسبت مساوی، تهیه می‌شود. کاپوچینو را می‌توان از لایه ضخیم فوم که روی آن است، تشخیص داد.
 8. قهوه لانگو (Lungo): یکی دیگر از نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو است که زمان عصاره‌گیری آن نسبت به زمان معمولی طولانی‌تر است. (25-40 ثانیه)
 9. قهوه کوبانو (Cubano): از دو شات اسپرسوی کوتاه تشکیل می‌شود که در مدت زمان 18-22 ثانیه عصاره‌گیری شده‌اند. و این نوشیدنی را بسیار غلیظ و قوی می‌سازد.
 10. قهوه لاته ماکیاتو: بر خلاف ماکیاتو، بیشتر آن را شیر فوم‌گیری شده تشکیل می‌دهد. برای تهیه آن لیوان بلند را با شیر فوم‌گیری شده پر می‌کنند و سپس شات اسپرسو را به آرامی ‌روی شیر می‌ریزند.
 11. اسپرسو کن پانا (Con Pana): در حقیقت قهوه اسپرسو با خامه است. که با اضافه کردن مقداری خامه زده شده روی شات اسپرسو، تهیه می‌شود.
 12. کافه بِرِو (Café Breve): با اضافه کردن خامه هاف اند هاف به نوشیدنی کاپوچینو، آماده می‌شود.
 13. قهوه رِد آی (Red Eye): برای تهیه این نوشیدنی، یک فنجان قهوه دمی ‌را با یک شات اسپرسو ترکیب می‌کنند. آنچه بدست می‌آید یک نوشیدنی قهوه بسیار خالص است.
 14. قهوه بلک آی (Black Eye): این نوشیدنی از دو شات اسپرسو و یک فنجان قهوه دمی ‌تشکیل می‌شود.

 

محصولات آسیاب های قهوه، دستگاه اسپرسوساز و دستگاه قهوه دمی برندهای معتبر خارجی را از شرکت شهریار تهیه کنید.

اشتراک‌گذاری:

مطالب مرتبط

وبلاگ

آخرین مطالب